غفلت عجیب ایران از درآمد جهانی “گیاهان دارویی”/ سهم ایران صرفاً 0.4درصد!

یک پژوهشگر‌ گیاهان دارویی اظهار کرد: در حالی که در گذشته صادرکننده گیاه “سیاه‌دانه” بوده‌ایم، امروز به واردکننده اصلی آن تبدیل شده‌ایم؛ گردش مالی گیاهان دارویی در جهان طبق آمارها بیش از ۱۰۰میلیارد دلار است که سهم ایران از این رقم صرفاً ۰.۴درصد است!

به گزارش خبرنگار علمی خبرگزاری تسنیم؛ دکتر “حسن زینعلی” پژوهشگر‌ و مدرس گیاهان دارویی با بیان اینکه “بیش از 2300 گیاه دارویی در کشور داریم که هنوز روی 5 گیاه دارویی به‌اندازه 10 درصد هم کار نشده است”، گفت: هر جوان ایرانی که در این حوزه قدم بردارد با خلاقیت خود باعث رشد توسعه این صنعت خواهد شد.

زینعلی با اشاره به درآمد بالای گیاهان دارویی تصریح کرد: به‌عنوان نمونه “گیاه بادرنجبویه” یک سال کاشت می‌شود و بعد از آن چندین سال برداشت خواهد شد.

این پژوهشگر با یادآوری اینکه “زمانی کشورمان در گیاه “سیاه‌دانه” صادرکننده بود”، اظهار کرد: چرا امروز به واردکننده اصلی گیاه سیاه‌دانه تبدیل شده‌ایم؟!

وی با ابراز اینکه در چین 100 میلیون نفر در حوزه گیاهان دارویی مشغول به کار هستند، متذکر شد: چرا ما در ایران چندین میلیون نفر را نمی‌توانیم در این حوزه مشغول به کار کنیم؟! به‌نظر بنده ما هم می‌توانیم.

“محرابی” یک کارآفرین دیگر در حوزه گیاهان دارویی در همین زمینه گفت: در یک محیط 60 مترمربعی با مبلغ 2 میلیون تومان، یک گلخانه کوچک را راه‌اندازی کرده‌ایم و در کمتر از 5 سال گلخانه ما تنها تأمین‌کننده گیاهان دارویی استان چهارمحال و بختیاری شد که به تمام کشور نیز صادر می‌کنیم.

وی با اعلام اینکه “این شرکت 2 سال پیاپی تولیدکننده برتر گیاهان دارویی کشور شده است”، خاطرنشان کرد: امروز با 6 شرکت در زمینه فرآوری گیاهان دارویی همچنین 2 شرکت در زمینه تولید داروهای گیاهی و بیش از 100 عمده‌ و خرده  فروش در سراسر کشور همکاری داریم و این محصولات را به‌صورت بسته‌بندی‌شده به دستشان می‌رسانیم.

به گزارش تسنیم؛ گونه‌های مختلف داروهای گیاهی در ایران کم نیستند اما سهم کشورمان در بازار جهانی گیاهان دارویی ناچیز است، بازاری که ورود دانش‌آموختگان دانشگاهی به آن می‌تواند سهم بیشتری از درآمدزایی این گیاهان را نصیب کشور کند.

سال گذشته گیاهان دارویی ایران بیش از 450 میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته است، رقمی که با توجه به اقلیم و آب‌وهوای ممتاز ایران ناچیز است؛ گردش مالی گیاهان دارویی نیز در جهان طبق آمارها بیش از 100 میلیارد دلار است که سهم ایران از این رقم صرفاً 0.4 درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *